Proč děti nespí

Každý z nás se už určitě někdy ocitl v situaci, kdy se po dlouhém a náročném dni těšil na klidný večer. Jak už to ale bývá, realita je někdy úplně jiná. Vaše dítě se během noci několikrát vzbudí, trvá dlouhou dobu, než ho uspíte a vaše rána začínají velmi brzy. Pojďme se společně zaměřit na to, proč to tak je a co udělat jinak, abyste si mohli večer odpočinout a vaše dítě prospalo celý večer.

 

PŘÍČINY PORUCHY SPÁNKU A NESPAVOSTI

Je čas spánku. Uložíte ho do postýlky, pohladíte ho a potichu odcházíte z pokoje. Než si ale stačíte sednout do křesla, z pokojíku slyšíte brek. Přichází tedy na řadu uspávání, které někdy trvá i hodiny. Tento scénář se opakuje den co den. Pokud chcete skutečně zjistit, v čem je problém, zaměřte se na to, zda se jedná o aktuální nebo déle trvající problém. Může se jednat například o strach ze tmy, noční můry, nepravidelný režim, přetažení, psychické problémy atd. Příčin pro poruchu spánku je velké množství. Některé se mohou rozpoznat na první pohled, některé nejsou viditelné hned a jejich problém musíte hledat v prostředí, ve kterém žijete. Pokud ve vaší domácnosti převládá stres, napětí a negativní nálada, pak to vaše dítě vycítí a necítí se doma v bezpečí.

Malé děti jsou také velice citlivé na geopatogenní zóny a vnímají je mnohem intenzivněji než dospělí. Působení těchto negativních zón se u dětí projevuje špatným a neklidným spánkem, potřebou přecházet do jiné postele, nočním pláčem nebo neklidem. U dospělých mohou ovlivňovat bolesti hlavy, kloubů, pocit unavenosti či mohou rozpoutávat migrény.

girl-4150265_1920

NESPAVOST PODLE VĚKU

Porucha spánku u kojenců může být vyvolaná tím, že vaše dítko není zvyklé usínat samostatně ve své postýlce a bez vaší přítomnosti. Pokud je zvyklé usínat s někým v místnosti, změna pro něj nebude jednoduchá.

U batolat a předškolních dětí vzniká porucha spánku tak, že dítě nemá nastavený dostatečný režim, a to například, že neusíná ve stejnou dobu. Je velmi důležité dbát na stálý denní režim.

Školní děti mají ve většině případů stabilní spánek. Pokud to tak není, je dobré se zaměřit na jejich psychické problémy.

 

DALŠÍ TIPY PRO LEPŠÍ SPÁNEK U DĚTÍ

Každý novorozenec či malé dítě má individuální spánek. Nedá se jednoznačně říct, co se musí udělat, aby spalo celý večer. Můžete si ale vyzkoušet osvědčené rady, které by vám a vašemu dítěti mohly pomoci.

  • Dbejte na čerstvý vzduch v místnosti a udržujte ideální teplotu, která je nižší než 20 °C.
  • Poskytněte dítěti tmu a ticho. Žádná venkovní světla ani světla uvnitř. Odstraněním všech rušivých elementů napomůžete ke klidnému spánku.
  • Vytvořte si s dítětem večerní rituál. Pravidelně mu čtěte pohádky na dobrou noc a poznáte, že se vaše dítě bude každý den těšit na večerní čtení. Pro miminka je ideální zpěv, mazlení nebo houpání v náruči. Zkrátka něco, co jim připomene, že se blíží čas spánku.

 

DALŠÍ DOPORUČENÁ LÉČBA A RADY PROTI NESPAVOSTI

Pokud jste už zkusili všechny různé rady a tipy a žádné nezabraly, zkuste se zaměřit na již výše zmíněné geopatogenní zóny. Pokud jste jimi vystaveni jen krátkodobě, nemusí vám jejich působení škodit. Jestliže se ale v jejich poli pohybujete dlouhodobě, ať už přes celý den, nebo dokonce v tomto poli každý den usínáte a spíte, ovlivňuje to vaše zdraví a kvalitu spánku.

 

Pokud si myslíte, že právě tyto zóny mohou stát za příčinou nespavosti vašeho dítěte, obraťte se na zkušeného specialistu, který vám pomůže negativní zóny vymezit a rozmístit nábytek tak, aby vaše dítě mělo klidný a ničím nerušený spánek.