SPÁNEK a tipy jak jej zlepšit

Špatný spánek / nespavost - co od něj očekávat

Asi se to již stalo každému z nás. Probudíme se někdy uprostřed noci, trochu se vydýcháme třeba z nepříjemného snu, nebo se napijeme, protože nám náramně vyschlo v krku, nebo proto, že jsme si prostě jen přeleželi ruku.

A pak tu jsou nepříjemná probuzení, která se dějí pravidelně, bez vysvětlení a bez zjevné příčiny. Určitě všichni známe takové to otevření očí do plné noci s nějakým negativním pocitem. Co jsem v práci nestihl, co se musí udělat, co naše dítě provedlo ve škole, jestli jsem našemu dítěti dal správné oblečení a podobně. Toto můžeme pojmenovat jako nespavost, narušený spánek nebo třeba jen špatná noc a jejich příčinnou může být stres, přepracovanost, adrenalin, vztek (nebo jiná silná emoce), nebo také geopatogenní zóny a mnoho dalších důvodů.

Pro klidný spánek je proto důležité vědět, že v jakém rozpoložení usínáme, s takovým spíme a s takovým se většinou i budíme. Proto když se večer koukáme na horory, tak máme problém usnout (strach) a když už se nám to povede, většinou nás ve snu nepotká nic dobrého (kdo se pak v noci bál jít na toaletu).Nebo když budeme mít večer nepříjemnou výměnu názorů se svým partnerem či dítětem, tak s danou emocí nejenže usínáme, ale usínají i ostatní.

Proto je velmi důležité uvést svou mysl do klidu, pohody a ideálně už večer neřešit nic, co by nás mohlo rozhodit. Spánek v průměru vyplňuje 1/3 našeho života a pokud máme spánek narušený (ať už nahodile, nebo trvale), odráží se to na našich pocitech a to pak na naší komunikaci. Pokud se tato nespavost opakuje, přichází na řadu únava, vyčerpání, bolesti hlavy vedoucí až k migrénám, bolesti kloubů, nervozita a mnoho dalšího. Jestli s tím nebudeme nic dělat a problém se spánkem se bude stupňovat, pak začnou skutečně hrozit zdravotní problémy včetně výrazného oslabení imunity.

Jak na špatný spánek a nespavost?

Špatný spánek či nespavost můžeme omezit tím, že si dáme opravdu záležet na tom, s jakou náladou do postele budeme ulehat. Tedy náš spánek můžou ovlivňovat naše vnitřní okolnosti, které můžeme plně ovládat. Existuje spousta technik, které když budete dodržovat a praktikovat, budou mít na Váš spánek blahodárný účinek.

Mezi tyto metody může patřit několik těchto metod:

  1. Někomu bude stačit dát si přesvědčení, že jej již nic hodinu před spánkem nerozhodí.
  2. Pro někoho může fungovat, že si před spánkem budu opakovat, jak šťastný jsem, že jsem vděčný za všechno, co v životě mám (tím si mimochodem výrazně zvýšíte úroveň vlastního štěstí).
  3. Na nastavení vhodné nálady může skvěle pomoct meditace.

Mezi další možnosti, jak zlepšit svůj spánek, se můžeme zaměřit na vnější okolnosti.

Pro mnoho lidí má vliv to, kde spí. Někomu může vadit negativní vliv geopatogenních zón, které jsou pro mnohé lidi velkým tajemstvím, byť se jedná o věc známou po víc jak tisíce let. Právě pro tyto účely je vhodné nechat si zkontrolovat dům či byt, jestli nejsme těmto zónam vystaveni a vyhnout se tak jejich negativnímu dopadu.

Někomu pro změnu může vadit třeba jen současné rozmístění nábytku. Hodně lidí Vám řekne, že může spát jen na pravé straně postele, že nesmí mít za hlavou dveře a spoustu jiných osobních preferencí. Můžete třeba jen cítit vnitřní nutkání, že takto to není v pořádku. V tom případě je dobré přestavět nábytek.

Svou významnou roli bude mít kvalita matrace na které spíte. Pokud si nejste jistí svou matrací, tak dříve, než začnete uvažovat o výměně za novou, lepší a dražší (kvalitní matrace s největší pravděpodobností nebude levnější jak 5.000,-), doporučuji vyzkoušet všechny výše zmíněné metody. Pokud se neprojeví negativní vliv geopatogenních zón a pravidelně budete večer usínat s čistou a klidnou hlavou, pak jako poslední bych řešil výměnu matrace.

Odpolední šlofíček

Představte si výborný oběd, na kterém jste si skvěle pochutnali. A pak přichází ten stav, kdy by si člověk nejraději lehnul a nechal ho v poklidu strávit. Jenže pauza na oběd je dána na 30 minut, nebo pokud máte pochopení od nadřízených, tak klidně i hodinu. Po obědě se pak dostává kritická chvilka, kdy každému z nás trochu docházejí síly a mnohdy bychom si nejraději lehli a nedělali nic. Pro někoho to je nutnost, pro někoho plýtvání časem a flákání se. Jak to tedy vlastně celé je z vědeckého pohledu?

Skvěle o tom píše Daniel Pink ve své knize KDY. Pink patří mezi 50 nejvlivnějších osobnostní tohoto světa a na jeho knihách je úžasné to, že se neustále opírá o vědecké studie a tedy nic z toho, co píše, není pouze teorií.

Podle knihy KDY platí pro velké procento z nás určitý biologický rytmus dne, který se jen velmi málo liší. A jedno máme všichni společné a to sice to, že po obědě (obecně do 7mi hodin od probuzení), dochází k propadu naší energie a soustředění. To má za následek možnost časté chybovosti, špatné koncentrace a snížení schopnosti se správně rozhodnout. A přesně s tím Vám dokáže velmi efektivně pomoct odpolední „šlofíček“.

Pro ty z Vás, kteří teď přemýšlíte, jak si po obědě na 1-2h lehnout a dopřát si kvalitní spánek, mám ale špatnou zprávu. Ideální doba odpoledního spánku by měla být v rozmezí 10-20 minut. Je vědecky prokázáno, že naše mysl během této doby výrazně zbystří, odpočine si a přesto nepadne do pospánkové letargie. Jako ideální Pink doporučuje si těsně před spánkem dát dokonce kávu, kdy kofein v ní obsažený začne účinkovat zhruba po 25ti minutách. Tedy se probudíte a rovnou začne působit dávka kofeinu a tím velmi efektivně překonáte odpolední propad energie.

Takže jak na odpolední únavu? Odpoledním spánkem spojeným s výbornou kávou.

No není to ideální typ do práce?

sledujte GeoZdraví na Facebooku
Share This