Špatný spánek / nespavost - co od něj očekávat

Asi se to již stalo každému z nás. Probudíme se někdy uprostřed noci, trochu se vydýcháme třeba z nepříjemného snu, nebo se napijeme, protože nám náramně vyschlo v krku, nebo proto, že jsme si prostě jen přeleželi ruku.

A pak tu jsou nepříjemná probuzení, která se dějí pravidelně, bez vysvětlení a bez zjevné příčiny. Určitě všichni známe takové to otevření očí do plné noci s nějakým negativním pocitem. Co jsem v práci nestihl, co se musí udělat, co naše dítě provedlo ve škole, jestli jsem našemu dítěti dal správné oblečení a podobně. Toto můžeme pojmenovat jako nespavost, narušený spánek nebo třeba jen špatná noc a jejich příčinnou může být stres, přepracovanost, adrenalin, vztek (nebo jiná silná emoce), nebo také geopatogenní zóny a mnoho dalších důvodů.

Kvalitní a dobrý spánekPro klidný spánek je proto důležité vědět, že v jakém rozpoložení usínáme, s takovým spíme a s takovým se většinou i budíme. Proto když se večer koukáme na horory, tak máme problém usnout (strach) a když už se nám to povede, většinou nás ve snu nepotká nic dobrého (kdo se pak v noci bál jít na toaletu).Nebo když budeme mít večer nepříjemnou výměnu názorů se svým partnerem či dítětem, tak s danou emocí nejenže usínáme, ale usínají i ostatní.

Proto je velmi důležité uvést svou mysl do klidu, pohody a ideálně už večer neřešit nic, co by nás mohlo rozhodit. Spánek v průměru vyplňuje 1/3 našeho života a pokud máme spánek narušený (ať už nahodile, nebo trvale), odráží se to na našich pocitech a to pak na naší komunikaci. Pokud se tato nespavost opakuje, přichází na řadu únava, vyčerpání, bolesti hlavy vedoucí až k migrénám, bolesti kloubů, nervozita a mnoho dalšího. Jestli s tím nebudeme nic dělat a problém se spánkem se bude stupňovat, pak začnou skutečně hrozit zdravotní problémy včetně výrazného oslabení imunity.